Klasické životní pojištění je koncipováno jako průměr hodnot pojistného rizika pojištěnce od začátku pojištění až do doby předpokládaného ukončení pojištění, a tento průměr pojištěnec po celou dobu platí v měsíčním pojistném.
KONSTRUKCE PRODUKTU
Zdroj: http://cukrovi-dorty.cz/dort-kniha,14.html |
IŽP VS PŘÍMÉ INVESTICE
I přes výše popsané možnosti zhodnocení je IŽP, jak konečně z jeho názvu vyplývá, především pojištěním, nikoli spořícím produktem[1]. Možnost investování je v různých produktech IŽP v závislosti na poskytující pojišťovně různě nevýhodná, rozhodně však nevýhodnější, než když člověk investuje sám do fondů nebo jinak (na akciovém trhu, investicí do nemovitostí, poskytnutím volných finančních prostředků na půjčku atd.).
Pro osoby, které mají plně neovládají management svých osobních financí, tedy nejsou z nich schopny tvořit úspory, představuje IŽP relativně dobrý způsob jejich tvorby. V případě neúhrady měsíčního pojistného produkt poměrně záhy zaniká, což takové osoby motivuje k pravidelným úhradám.
Zdroj: http://finance.idnes.cz/nasetrene-penize-na-penzi-putuji-prevazne-do-bydleni-p0n-/bank.aspx?c=A110823_142940_spor_bab |
ODMĚNA ZPROSTŘEDKOVATELE
IŽP je oblíbeným produktem finančních poradců, neboť odměny z něj plynoucí jsou typicky nastaveny tak, že první dva roky trvání pojištění jdou na provizi zprostředkovatele. Provize, alespoň v době psaní tohoto příspěvku, je pojišťovnou vyplácena při uzavření smlouvy. V současnosti by měla Poslanecká sněmovna ČR přijmout zákon, který výplatu provize rozkládá do pěti let. Tento legislativní zákrok má zabránit přepojišťování. Tedy situaci, kdy zprostředkovatel po uplynutí dvouleté lhůty přesvědčí spotřebitele, aby uzavřel novou smlouvu o IŽP. Pojišťovna pak vyplatí zprostředkovateli další provizi, bitý je na tom spotřebitel, protože při tomto postup nejenže nic nenaspoří, ale navíc přichází o lhůty, během nichž nemá v případě pojistné události nárok na výplatu pojištění invalidity[2] - tedy v případě, že poradce tento typ pojištění vůbec sjednal. A bita je na tom i pojišťovna, neboť peníze do té doby spotřebitelem uhrazené dala na zprostředkovatelskou provizi.
JAK JE TO S ODKUPNÝM
Kromě výplaty po dosažení příslušného věku má pojištěnec možnost smlouvu předčasně ukončit a naspořené prostředky si vybrat - tedy teoreticky. Prakticky v prvních dvou letech nejsou žádné prostředky na investice kumulovány, vložené pojistné jde na úhradu provize zprostředkovatele, viz výše. Ani po uplynutí této doby nemá pojištěnec přistoupivší ke zrušení smlouvy nárok na výplatu plné naspořené části pojistného, nýbrž tyto prostředky jsou pojišťovnou kráceny koeficienty, které byť uvedeny v pojistných smlouvách, bývají přehlíženy. Na tuto skutečnost zprostředkovatelé své klienty při uzavírání smlouvy zpravidla neupozorňují.
JAK A KDE SE POJIŠŤOVAT?
IŽP je produktem, jehož nastavení je nezbytné promyslet - konzultovat s odborným finančním poradcem[3]. Skladba pojistných rizik je plně závislá na situaci, v níž se člověk aktuálně nachází. Mladý člověk, živitel rodiny a čerstvý držitel hypotečního úvěru, by se pojistit měl na invaliditu a na smrt. Naproti tomu pro člověka bez rodiny je sjednání vysoké pojistné částky pro případ smrti nákladnou zbytečností.
http://slevobot.blog.cz/1206/let-balonem |
[1] Jakkoli to mnozí finanční poradci tvrdí, viz odstavec ODMĚNA ZPROSTŘEDKOVATELE.
[2] A pojištění invalidity je to nejdůležitější, co lze pojistit.
[3] Hodná paní, která sedí na přepážce v pojišťovně, odborným poradcem není už z toho důvodu, že nemá možnost nabídnout srovnatelný produkt od jiného poskytovatele .
Žádné komentáře:
Okomentovat