V minulém příspěvku jsme uvedli, že normativní právní systém je základem, z nějž vyplývá, v jakém rozsahu veřejná moc zasahuje do života jednotlivce a reguluje sebe samu. Normativní právní systém je tvořen právními předpisy, které mají v závislosti na způsobu jejich přijetí různou právní sílu. Máme zde ústavní zákony, zákony, nařízení vlády, vyhlášky... Význam těchto názvu a stavbu základních elementů, z nichž jsou složeny, objasníme v tomto příspěvku.
PRÁVNÍ SÍLA PŘEDPISU[1]
Pojem právní síla lze zjednodušeně připodobnit k firemní hierarchii, v níž jsou obsaženy tyto funkce - vlastníci společnosti, generální ředitel, výkonný ředitel, náměstek a dílenský mistr. Platí, že dílenský mistr vede skupinu pracovníků (územní samosprávný celek vydává v přenesené působnosti vyhlášky, které jsou závazné pro občany), ale slovo náměstka bude mít vyšší váhu (vyhlášky ministerstev a správních orgánů), než slovo dílenského mistra. Pokud náměstek vydá určitý příkaz (vyhlášky ministerstev a správních orgánů), může jej zrušit výkonný ředitel (nařízení vlády). Výkonný ředitel se musí řídit příkazy generálního ředitele (zákony běžně schvalované zákonodárnou mocí) a příkazy generálního ředitele musí být v souladu s představami vlastníků (ústavní zákony, které jsou přijímány zákonodárnou mocí za zpřísněných podmínek), neboť ti mohou kteréhokoli z dříve jmenovaných propustit. Z uvedeného podobenství vyplývá a skutečně tomu tak je, že jakýkoli právní předpis nižší právní síly musí být v souladu s ústavním pořádkem[2], který lze označit za ideový základ celého právního řádu. Ideje jsou krásná věc, leč bez zakotvení v realitě není jejich naplňování udržitelné, přesněji vymahatelné. Právě k tomu slouží obecné zákony, složené z klasických právních norem, které na rozdíl od norem "ideových" obsahují také vynutitelné sankce .
Klíma, K. a kol. Praktikum českého ústavního práva. Plzeň: Vydavatelství a nakladatelství Aleš Čeněk, s.r.o., 2005, 29 s. |
NORMA... JEANE MORTENSON?
Právní normy jsou základními stavebními kameny právního normativního systému. Skládá se z nich každý normativní právní akt[3]. Ať se jedná o Listinu základních práv a svobod, zákoník práce nebo vyhlášku ministerstva zdravotnictví o hygienických požadavcích na zotavovací akce pro děti[4], jejich náplní jsou jednotlivé právní normy.
V objektivní rovině stanoví právní normy příkazy, zákazy nebo dovolení, v subjektivní rovině potom oprávnění (možnost určitého chování) nebo povinnosti (nutnost určitého chování pod hrozbou sankce), které pro adresáty normy z příkazu, zákazu či dovolení v nich obsažených (nikoli najednou) vyplývají.
Pro právní normy je typický preskriptivní charakter - norma stanoví něco, co má být. Normotvůrce právní normou stanoví, jaké chování je žádoucí a jaké ne. Má-li norma státem stanovenou formu pramene práva[5], je závazná a dodržování pravidla v ní obsaženého je zpravidla vynutitelné státní mocí.
Dalším podstatným znakem právních norem je jejich obecnost - upravují chování druhově, nikoli konkrétně určených subjektů (občané, obžalovaný atd.) tak, aby bylo dosaženo rovnoprávnosti před zákonem (do pozice obžalovaného se může dostat kdokoli).
STAVBA PRÁVNÍ NORMY
Struktura klasických právních norem vypadá takto:
Jestliže je HYPOTÉZA, pak nastává DISPOZICE, nenastane-li DISPOZICE, nastane SANKCE.
A na konkrétním případě přibližně takto:
Nebylo-li právo (HYPOTÉZA) vykonáno v promlčecí lhůtě (DISPOZICE), promlčí se (SANKCE) a dlužník není povinen plnit.[6]
Význam jednotlivých složek tedy je:
HYPOTÉZA - vymezuje okruh adresátů, časovou působnost normy nebo právní skutečnost (neuplatnění práva);
DISPOZICE - vymezuje žádoucí způsob chování (uplatnění práva v průběhu promlčecí lhůty);
SANKCE - postih za porušení právní povinnosti stanovené v dispozici (vznik možnosti dlužníka vznést námitku promlčení).
Zdaleka ne všechny právní normy mají zachovanou tuto strukturu. Již zmiňované normy ústavních zákonů vyjadřují pouze své ideové poselství a jejich forma je oznamovací[7]. Přesto jde o právní normy, protože na jejich základě jsou přijímány zákony, které stanoví konkrétní pravidla, kterými budou taková ideová poselství uváděna v život.
Ani právní normy obsažené v běžných zákonech v sobě nemusí nezbytně zahrnovat stanovení sankce. Ta může být stanovena implicitně[8] nebo může být stanovena v jiném právním předpisu. A to je jeden z důvodů, proč je pro člověka bez právního vzdělání v určitých situacích podstatně levnější zaplatit drahého právníka.
[1] Pro účely tohoto článku se nebudeme zabývat vlivem mezinárodních smluv a právních aktů orgánů Evropské unie.
[2] Termín označující souhrn ústavních zákonů.
[3] Jakkoli slibně toto označení může znít, jedná se o projev výkonu veřejné moci, kterým je právo vytvářeno.
[4] Vyhláška Ministerstva zdravotnictví č. 106/2001 Sb. ve znění pozdějších změn
[5] Tím je rozuměno zveřejnění ve Sbírce zákonů.
[6] § 609 NOZ - jde o další projev zásady "Bdělým náležejí práva": Pokud věřitel v průběhu promlčení lhůty, která je ve většině případů tříletá (§ 629, odst. 1 NOZ), nepocítil nedostatek vzniklý nesplněním dlužníkova závazku (nemusí jít o závazek peněžitý, byť to bude zřejmě nejčastější případ) natolik závažně, aby ho to motivovalo k podání žaloby v průběhu této lhůty, a žalobu podal po jejím uplynutí, dává zákon dlužníkovi možnost, aby u soudu vznesl námitku promlčení. Tímto jediným slovem dlužníka se nárok na splnění závazku vůči věřiteli mění za podmínky skutečného uplynutí promlčecí lhůty přede dnem, kdy byla žaloba podána žalobcem k přepravě (např. prostřednictvím poskytovatele poštovních služeb) na tzv. "naturální obligaci" a soud není oprávněn dlužníka k jeho splnění nutit. Zároveň ale soud dlužníka nesmí o možnosti vznesení námitky promlčení poučit, protože námitka promlčení spadá do hmotně-právního předpisu, kdežto soudní řízení je vedeno podle předpisů procesně-právních. V krátkosti z toho pro dlužníky vyplývá, že vznesením námitky promlčení na začátku jakéhokoli soudního jednání mohou ušetřit spoustu peněz.
[7] Čl. 2. odst. 1 Ústavy: Lid je zdrojem veškeré státní moci, vykonává ji prostřednictvím orgánů moci zákonodárné, výkonné a soudní.
[8] Označením určitého stavu, který s sebou nese typické negativní důsledky, např. neplatnost.